رنگ بندی سنگ مرمریت کدام است؟

رنگ بندی سنگ مرمریت کدام است؟

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت یا ماربل، یک نوع سنگ دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهک در دما و فشار بالا تشکیل می‌شود. برخی از سنگ‌های مرمریت، استحکام بالایی دارند و می‌توانند در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. در حالیکه بعضی دیگر از استحکام پایین‌تری برخوردارند و نسبت به رطوبت و آلودگی محیطی آسیب پذیرند بنابراین برای قسمت‌های بیرونی ساختمان مناسب نیستند. به طور کلی کاربرد سنگ مرمریت در نمای داخلی ساختمان است. سنگ مرمریت، رنگبندی بسیار متنوعی دارد. در ادامه با رنگ بندی سنگ مرمریت بیشتر آشنا می‌شویم تا انتخاب را برای شما آسان‌تر کنیم!

عوامل تأثیر گذار بر رنگ بندی سنگ مرمریت

عوامل مختلفی بر رنگ و طرح سنگ مرمریت تأثیر می گذارند و در واقع علت متفاوت بودن رنگ بندی سنگ مرمریت، وجود همین فاکتورها هستند.

  • شرایط تشکیل مرمریت‌های مختلف باعث تفاوت رنگ آنها می‌شود. به عنوان مثال مرمریت‌های سفید در فشار و دمای بالا تشکیل می‌شوند. در حالیکه کاهش فشار و دما باعث تشکیل مرمریت‌های رنگی خواهد شد.
  • ترکیب کانی‌های موجود در مرمریت‌ها نیز باعث تفاوت در طرح و رنگ آنها می‌شود.
  • میزان رطوبت و ترکیبات شیمیایی محیط اطراف مرمریت نیز می‌تواند بر رنگ آن تأثیر بگذارد.
  • منطقه جغرافیایی معدن نیز در تعیین رنگ و طرح مرمریت اثرگذار است.

رنگ بندی سنگ مرمریت

هر یک از کانی‌های و عناصر معدنی موجود در سنگ مرمریت، رنگ متفاوتی در آن ایجاد می‌کنند. هر چه میزان یک کانی به خصوص بیشتر باشد، شدت رنگ مربوط به آن بیشتر خواهد بود. سنگ‌های مرمریت با توجه به رنگ زمینه دسته بندی می‌شوند. موارد زیر، رایج‌ترین رنگ بندی سنگ مرمریت هستند.

سنگ مرمریت قهوه‌ای

این سنگ مرمریت دارای تم قهوه‌ای روشن و یا تیره است و رگه‌هایی به رنگ کرم و طلایی دارد. سنگ‌های مرمریت قهوه‌ای در کف، نما و دیوار ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضایی گرم و شیک ایجاد می‌کنند.

سنگ مرمریت سفید

این سنگ مرمریت فاقد هر گونه کانی است و به همین خاطر زمینه کاملا سفید و روشن دارد. سنگ مرمریت سفید، کاربرد بسیاری دارد و استفاده از آن در نمای داخلی باعث روشن و بزرگتر به نظر رسیدن محیط می‌شود. همچنین نوعی حس آرامش ایجاد می‌کند و فوق العاده شیک و مجلل به نظر می‌رسد.

سنگ مرمریت سبز

وجود کانی‌های کلریت یا سیلیکات در سنگ مرمریت باعث سبز شدن رنگ آن خواهد شد. مرمریت سبز می‌‌تواند زمینه روشن یا تیره و رگه‌هایی به رنگ سفید، سبز تیره، کرم یا طلایی داشته باشد. رنگ سبز، حس امنیت و صمیمیت القاء می‌کند و به همین خاطر در نمای داخلی اماکن مذهبی و زیارتگاه‌ها به کار می‌رود.

سنگ مرمریت سبز روشن، رنگ بسیار ملایمی دارد و می‌تواند در ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ مرمریت مشکی

رنگ مشکی این مرمریت به علت وجود کانی‌های کربن دار است. این سنگ مرمریت دارای زمینه مشکی و رگه‌های طلایی، سفید و کرم رنگ می‌باشد. استفاده از سنگ مرمریت مشکی در نمای داخل ساختمان، جلوه‌ای مجلل و جذاب ایجاد می‌کند. توصیه می‌شود سنگ مرمریت مشکی در ترکیب با رنگ‌های دیگری مانند طلایی، سفید و .. به کار ‌رود تا با ایجاد کنتراست رنگی، فضای مورد نظر دلگیر و خسته کننده نشود.

سنگ مرمریت لاشتر از جمله سنگ‌های مرمریت مشکی رنگ و تیره است. برای مشاهده عکس سنگ مرمریت لاشتر با دستگاه اسکنر آیوا روی لینک درج شده کلیک کنید.

سنگ مرمریت قرمز

رنگ قرمز این سنگ مرمریت به علت وجود کانی هماتیت یا کربنات منگنز است. مرمریت قرمز، یک سنگ بسیار گرم و هیجان انگیز است. زمینه سنگ مرمریت قرمز ممکن است روشن یا کاملا تیره باشد و می‌تواند رگه‌های سفید، طلایی و خاکستری داشته باشد.

مرمریت قرمز بسیار پرکاربرد است؛ خصوصا رنگ قرمز روشن آن. سنگ مرمریت قرمز می‌تواند به عنوان سنگ کابینت، سنگ قاب آسانسور، سنگ بدنه راه پله و راهرو و … مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ مرمریت طوسی رنگ

از این سنگ مرمریت برای کفپوش، سنگ پشت تلویزیون و… می‌توانید استفاده کنید. رنگ طوسی و خنثی این سنگ‌ها در ترکیب با رنگ‌های دیگر دکوراسیون داخلی بسیار جذاب دیده می‌شود. شما هر رنگی را به راحتی می‌توانید با سنگ مرمریت طوسی در دکوراسیون مانند سفید، بژ، مشکی و… ترکیب کنید. برای مشاهده عکس سنگ مرمریت طوسی کاشمر با دستگاه اسکنر آیوا روی لینک درج شده کلیک کنید.

عکس برداری باکیفیت از سنگ مرمریت

سنگ‌های مرمریت، تنوع رنگی بالایی دارند و به همین خاطر بسیار پرکاربرد هستند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک معماری‌تان از سنگ مرمریت قرمز، مشکی، سفید و … و یا ترکیبی از چند رنگ مرمریت در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنید. با این حال کاربرد اصلی سنگ‌های مرمریت رنگی در نمای داخلی ساختمان است.

تنوع رنگی سنگ مرمریت بالاست. از طرفی مشاهده رنگ بندی مرمریت به طور دقیق در انتخاب سنگ‌ها نکته مهمی است! زیرا امکان تغییر رنگ در عکس‌های عکاسی شده معمولی به دلایل گوناگون وجود دارد که در نتیجه ممکن است شما رنگ واقعی سنگ را مشاهده نکنید. همچنین مشاهده تمامی سنگ‌ها قبل از نصب، نشدنی است!

شرکت آیوا برای حل این مشکل دو دستگاه تولید کرده است، در نتیجه دیگر لازم نیست نگران رنگ و طرح سنگ‌های انتخابی خود باشید. دستگاه اسکنر سنگ آیوا و دستگاه سورت سنگ آیوا به ترتیب برای سنگ‌های اسلب و تایل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به دلیل کیفیت عکس‌ برداری بالای این دو دستگاه می‌توانید رنگ و طرح دقیق سنگ را مشاهده کنید. استفاده از این دستگاه‌ها هم برای فروشندگان سنگ و کارخانه دارها ارزنده بوده و هم به مشتریان برای انتخاب سنگ کمک بیشتری می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی ویژگی‌های کاربردی بسیاری به این دستگاه‌ها اضافه کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در آیوا در تماس باشید.

عکس استاندارد

در دستگاه اسکنر آیوا برای عکس برداری، از دوربین های کالیبر شده استفاده شده که باعث می شود عکس سنگ با رنگ واقعی آن در شرایط استاندارد کاملا برابر باشد.
با توجه به اینکه احتمال تغییر شرایط نور دستگاه در دراز مدت وجود دارد، اسکنر در ابتدای روز وضعیت نور دستگاه را چک می کند تا در صورت نیاز نسبت به تغییر ال-ای-دی ها اقدام گردد. بدین صورت اسکنر آیوا همیشه رنگ واقعی سنگ را اسکن می کند و اگر یک سنگ توسط دو اسکنر آیوا اسکن شود، عکس آن ها کاملا یکسان خواهد بود.

Standard
|

Standard —

هوش مصنوعی

سنگ های تولیدی کارخانه با سایز زیر یک متر به علت تغییرات رنگ در اسلب ها، نیاز به دسته بندی و سورت شدن بر اساس رنگ دارند که معمولا در کارخانه ها توسط کارگران انجام می شود. این روند به علت تغییر رنگ سنگ ها در طول روز به علت جابجایی خورشید، خستگی چشم کارگران و دلایل دیگر معمولا با خطا همراه می باشد.
دستگاه آیوا با استفاده از هوش مصنوعی که مخصوص سنگ های هر کارخانه ساخته می شود کار سورت کردن را با دقت بسیار بالا انجام می دهد و عدد سورت آن بر روی سنگ چاپ می شود که به راحتی قابل دسته بندی است. هوش مصنوعی آیوا قابلیت سورت کردن تمامی رنگ ها را در صورت سفارش کارخانه دارد.