جت پرینتر صنعتی چیست و چگونه کار می کند ؟

جت پرینتر صنعتی چیست

جت پرینتر های صنعتی: یک نگاه جامع 

مقدمه 

جت پرینتر‌های صنعتی، دستگاه‌هایی هستند که در صنایع مختلف از جمله بسته‌بندی، الکترونیک، داروسازی و غیره کاربرد دارند. این پرینتر‌ها با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، قادر به چاپ اطلاعات متغیر هستند که برای کارهای مختلف نیاز است. 

  

تاریخچه 

جت پرینتر‌ها از دهه‌ها سال پیش شروع به توسعه کردند و از آن زمان تکنولوژی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها به طور قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند. 

 

فناوری‌های چاپ جت 

 

جت مذاب (Thermal Inkjet) 

این نوع پرینتر با استفاده از حرارت قطره‌های جوهر را بر روی سطح چاپ می‌کند. این فناوری ارزان و موثر است و در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. 

  

جت پیزوالکتریک (Piezoelectric Inkjet) 

پیزوالکتریک از اثر فیزیکی خاصی برای پاشش جوهر استفاده می‌کند. این تکنولوژی دقت و کنترل بالاتری را ارائه می‌دهد و معمولاً در صنایعی که به دقت بالا نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

  

کاربردها و صنایع مرتبط 

چاپ اطلاعات متغیر 

جت پرینتر‌های صنعتی می‌توانند اطلاعات متغیری مانند تاریخ انقضا، شماره سریال، بارکد و اطلاعات کنترل کیفیت اتوماتیک را چاپ کنند. این قابلیت باعث می‌شود که این پرینتر‌ها در بسیاری از صنایع از جمله غذایی، داروسازی و الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرند. 

  

ارتباط با دستگاه‌های اتوماسیون 

پرینتر‌های مدرن با قابلیت‌های پیشرفته مانند اتصال به دستگاه‌های کنترلی از طریق USB Serial یا API، امکان ادغام ساده در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی را فراهم می‌آورند. این امکانات به کاربران اجازه می‌دهند تا به صورت آنلاین و توسط سیستم‌های اتوماسیون، متن و المان‌های چاپ بر روی کالا را کنترل کنند. در حالی که در جت پرینتر‌های صنعتی قدیمی، این امکانات وجود ندارد و تنظیمات باید به صورت دستی ثابت شوند. 

  

جنبه‌های اقتصادی 

سرعت و بهره‌وری 

جت پرینتر‌های صنعتی با سرعت بی‌سابقه‌ای چاپ می‌کنند، که این امر باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در صنایع مختلف می‌شود. 

  

کاهش هزینه‌ها 

با استفاده از فناوری‌های جدید، هزینه‌های چاپ می‌تواند کاهش یابد. از جمله از طریق استفاده از کارتریج‌های ارزان‌تر و قابلیت‌های کنترل پیشرفته. 

  

نتیجه‌گیری 

جت پرینتر‌های صنعتی، با پیشرفت‌های فناوری و ارتباط با دستگاه‌های اتوماسیون، یکی از ابزارهای قدرتمند صنعتی شده‌اند. این پرینتر‌ها نه تنها سرعت و دقت را افزایش می‌دهند بلکه باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری می‌شوند. 

 

عکس استاندارد

در دستگاه اسکنر آیوا برای عکس برداری، از دوربین های کالیبر شده استفاده شده که باعث می شود عکس سنگ با رنگ واقعی آن در شرایط استاندارد کاملا برابر باشد.
با توجه به اینکه احتمال تغییر شرایط نور دستگاه در دراز مدت وجود دارد، اسکنر در ابتدای روز وضعیت نور دستگاه را چک می کند تا در صورت نیاز نسبت به تغییر ال-ای-دی ها اقدام گردد. بدین صورت اسکنر آیوا همیشه رنگ واقعی سنگ را اسکن می کند و اگر یک سنگ توسط دو اسکنر آیوا اسکن شود، عکس آن ها کاملا یکسان خواهد بود.

Standard
|

Standard —

هوش مصنوعی

سنگ های تولیدی کارخانه با سایز زیر یک متر به علت تغییرات رنگ در اسلب ها، نیاز به دسته بندی و سورت شدن بر اساس رنگ دارند که معمولا در کارخانه ها توسط کارگران انجام می شود. این روند به علت تغییر رنگ سنگ ها در طول روز به علت جابجایی خورشید، خستگی چشم کارگران و دلایل دیگر معمولا با خطا همراه می باشد.
دستگاه آیوا با استفاده از هوش مصنوعی که مخصوص سنگ های هر کارخانه ساخته می شود کار سورت کردن را با دقت بسیار بالا انجام می دهد و عدد سورت آن بر روی سنگ چاپ می شود که به راحتی قابل دسته بندی است. هوش مصنوعی آیوا قابلیت سورت کردن تمامی رنگ ها را در صورت سفارش کارخانه دارد.